Świnka

dziecko z chorym gardłem

Świnka to choroba zakaźna, typowa dla wieku dziecięcego. W większości przypadków przebiega dość łagodnie. Problemy pojawiają się wówczas, kiedy w trakcie choroby występują pewne komplikacje, a ich rezultatem są poważne powikłania, takie jak: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, jąder, czy trzustki. Świnka jest również chorobą bardzo niebezpieczną dla kobiet w ciąży, gdyż może doprowadzić do poronienia. Choroba ta atakuje zwykle dzieci, ale może wystąpić również u nastolatków i osób dorosłych. Jedynym sposobem zapobiegania śwince jest poddanie się szczepieniu.

Jak dochodzi do zarażenia świnką?

Źródło zakażenia stanowi osoba chora na świnkę, także ta, z bezobjawowym przebiegiem choroby. Świnka rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a także w wyniku kontaktu ze śliną chorego, bądź poprzez używanie zainfekowanych przedmiotów. Wirus przedostaje się do organizmu człowieka poprzez błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Tam rozmnaża się i wraz z krwią przedostaje się do narządów wewnętrznych. Przebycie świnki daje trwałą odporność. Ponowne zarażenie się świnką jest zjawiskiem bardzo rzadkim.

Przebieg choroby

Choroba ta przebiega przede wszystkim z gorączką oraz bardzo bolesnym obrzękiem gruczołów ślinowych. Etap wstępnych objawów jest stosunkowo krótki. Na początku występują takie symptomy, jak: złe samopoczucie, brak apetytu, dreszcze, podwyższona temperatura ciała, a także bóle brzucha i wymioty. Początkowe objawy świnki rzadko kiedy pozwalają na szybkie rozpoznanie tej choroby, gdyż są charakterystyczne także dla innych chorób. Bardzo często chorobie tej towarzyszy również infekcja górnych dróg oddechowych. W jamie ustnej dziecka pojawia się zaczerwienienie, a także obrzęk błony śluzowej. Po etapie wstępnych symptomów, zaczynają się pojawiać objawy typowe dla świnki, a więc powiększenie gruczołów ślinowych, zwłaszcza przyusznych. Wraz z narastającym obrzękiem, nasila się ból, zwłaszcza podczas jedzenia. W trakcie całej choroby utrzymują się także objawy ogólne, a więc złe samopoczucie, gorączka i ogólne rozbicie.

Leczenie świnki

Świnka jest chorobą, w przypadku której obowiązuje obowiązkowe szczepienie, przeprowadzane w 13-14 miesiącu życia dziecka. Szczepienie powtarza się następnie u dziesięciolatka. Profilaktyczne szczepienie przeciwko śwince chroni osobę dorosłą przed zachorowaniem, a tym samym wystąpieniem pewnych, niezwykle groźnych powikłań, takich jak: niepłodność w przypadku mężczyzn czy świnkowe zapalenie jądra. Leczenie świnki jest objawowe. Osoba chora powinna ponadto przestrzegać kilku, niezwykle istotnych zasad. Ważne jest zatem unikanie wysiłku i odpoczywanie w łóżku, zawijanie szyi szalikiem w celu jej ocieplenia, przyjmowanie dużej ilości płynów, stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz spożywanie letnich i papkowatych posiłków, nie podrażniających śluzówki. Obrzęk znika niekiedy już po upływie trzech dni, a wszystkie objawy świnki mogą ustąpić nawet w okresie do siedmiu dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *