Wysypka u dzieci
Wysypka u dzieci to problem spotykany bardzo często. Może ona przyjmować różnoraką postać, jej przyczyny również mogą być różne, choć zazwyczaj stanowi ona objaw choroby skóry. Najczęściej zaobserwować można pojawiające się u dziecka różnego rodzaju grudki, krostki i plamki, które mogą być wynikiem problemów dermatologicznych, chorób ogólnoustrojowych, czy chorób zakaźnych i innych chorób infekcyjnych. Nie zawsze da się łatwo ustalić przyczynę wysypki u dziecka. Diagnoza powinna być zawsze postawiona przez lekarza. Pojawiające się u dziecka wykwity mogą występować na całej powierzchni jego skóry, lecz nie w każdym miejscu z tym samym nasileniem, bądź objawiać się jako pojedyncze ognisko chorobowe. Wygląd zmian skórnych zmienia się zazwyczaj wraz z rozwojem danej choroby – może zmieniać się samoistnie lub w wyniku zastosowanej terapii.
W przypadku chorób skóry, charakterystyczne są przede wszystkim objawy miejscowe, a więc ból, swędzenie i pieczenie zmienionej chorobowo skóry. Rzadsze są natomiast objawy ogólne, do których zaliczyć można na przykład gorączkę. Wysypka może stanowić także wynik pewnej choroby ogólnoustrojowej. Pojawiające się na skórze dziecka wykwity mogą być zatem objawem charakterystycznym dla danej choroby, ułatwiając tym samym jej rozpoznanie. Dla przykładu można wspomnieć, że choroby zakaźne wieku dziecięcego przebiegające wraz z wysypką, mogą stanowić jeden z istotnych objawów rozwijających się chorób tkanki łącznej. W przypadku wysypkowych chorób zakaźnych bardzo często pojawia się gorączka. Charakterystyczne jest także złe samopoczucie dziecka. Wysypka natomiast w większości przypadku pojawia się nagle i bardzo szybko następuje jej nasilenie.
Wykwity skórne pojawiające się w przypadku wspomnianych wyżej chorób tkanki łącznej pojawiają się stopniowo. Zazwyczaj nie stanowią one pierwszego objawu choroby. Przed pojawieniem się zmian skórnych bardzo często zaobserwować można złe samopoczucie u dziecka. Temperatura ciała może być normalna, ale przez kilka tygodni mogą też utrzymywać się stany podgorączkowe. Wysypka może stanowić ponadto pierwszy objaw choroby związanej z całym organizmem, a więc na przykład dotyczącej zaburzeń krzepnięcia krwi. Co ciekawe – wykwity skórne u dziecka mogą stanowić również sygnał patologii rodzinnej (np. zespół dziecka maltretowanego), czy problemów psychicznych (np. samookaleczenie).
Jak postępować w przypadku wysypki u dziecka?
W większości przypadków pojawienie się zmian skórnych u dziecka nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli dziecko nie narzeka na złe samopoczucie, a pojawiające się na jego skórze wykwity są znane rodzicom (np. potówki, czy suchość skóry), należy postępować zgodnie z daną sytuacją, tzn. obserwować dziecko i stosować odpowiednie kosmetyki. Inaczej jest natomiast w sytuacji, kiedy pojawiające się wykwity skórne nie są znane rodzicom lub kiedy dotychczasowe postępowanie nie przyniosło oczekiwanych efektów. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Jeżeli zalecona prze lekarza terapia nie pomoże, należy zgłosić się do dermatologa.
Natychmiastowa konsultacja lekarska zalecana jest wówczas, kiedy zmiany skórne u dziecka nasilają się bardzo szybko i towarzyszą im inne objawy, takie jak: gorączka, czy silny świąd. Bardzo poważnym i niepokojącym objawem są natomiast zmiany skórne o charakterze krwotocznym, wylewy krwi, czy samoistnie występujące zasinienia. Wysypce krwotocznej może towarzyszyć także osłabienie i złe samopoczucie dziecka – wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego lub natychmiastowe zgłoszenie się do szpitala.
Ten artykul nic nie wnosi. Jedynie sugeruje wizytę u lekarza.