Ząbkowanie niemowląt

ząbkowanie

Ząbkowanie to niezwykle trudny okres, zarówno dla niemowląt, jak i dla ich rodziców. Pierwszy ząbek może pojawić się już w drugim miesiąca życia dziecka. Najczęściej jednak pierwsze zęby pojawiają się mniej więcej między szóstym a siódmym miesiącem życia.  Cały proces ząbkowania trwa mniej więcej do trzeciego roku. Wiąże się z bólem i ogólną drażliwością dziecka. Rodzice muszą zatem uzbroić się w cierpliwość, a także powziąć wszelkie środki, które pozwolą na uśmierzenie bólu małego dziecka. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet na miesiąc przed ząbkowaniem. Do najczęstszych objawów zalicza się przede wszystkim: spuchnięte i bolesne dziąsła, ślinienie się oraz drażliwość dziecka. Bolesne ząbkowanie można jednak złagodzić za pomocą domowych, sprawdzonych sposobów.

Charakterystyczne objawy ząbkowania

Opisane poniżej objawy uznaje się za najbardziej charakterystyczne i najczęściej występujące. Nie wszystkie muszą wystąpić u każdego dziecka. Niektóre z nich towarzyszą wyrastaniu jednego ząbka, przy czym ustępują w trakcie wychodzenia innych. Jednym z charakterystycznych, często występujących objawów jest krótkotrwała gorączka. Jeżeli pojawiającej się gorączce nie towarzyszyą inne objawy, takie jak wymioty, biegunka, czy kaszel, można podejrzewać, że jest to reakcja na ząbkowanie niemowlaka.

Kolejnym typowym objawem są zaczerwienione i spuchnięte dziąsła. Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać można zauważyć białe kreseczki, ktore wychodzą z dziąseł. Ponadto dziąsła te swędzą. Skutkiem tego jest wtykanie przez dzieci różnego rodzaju przedmiotów do buzi. Ząbkujące niemowlaki nadmiernie wydzielają ślinę. Jest to oczywiście jak najbardziej normalne zjawisko. W okresie tym warto po prostu zakupić dużą ilość śliniaków. W okresie ząbkowania można zaobserwować także brak apetytu u niemowląt. Jest to związane przede wszystkim z bólem, który towarzyszy ssaniu pokarmu. W trakcie jedzenia  ból ten nasila się jeszcze bardziej.

Ząbkowanie to okres dużej drażliwości dzieci, które poprzez płacz, marudzenie i jęczenie próbują poinformować swoich rodziców, że czują ból. Czas ten wiąże się także z zaburzeniami snu. W trakcie ząbkowania dzieci mało i źle sypiają, często się budzą, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Objawy ząbkowania mogą pojawić się nagle, ze zdwojoną siłą. Czasem jednak pojawiają się tylko niektóre z nich i kończą się wraz z pojawieniem się zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że okresy nasilonych objawów i złego samopoczucia mogą trwać falowo, nawet do trzeciego roku życia.

Jak sobie poradzić z bolesnym ząbkowaniem?

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą w uśmierzeniu bólu ząbkującemu niemowlakowi. Pierwszym takim sposobem jest zakup gumowych gryzaków, najlepiej takich, które można schłodzić w lodówce. Pomogą one w ukojeniu bólu i złagodzeniu opuchlizny występującej na dziąsłach. Sprawdzoną i skuteczną metodą jest także masaż dziąseł za pomocą palców. W znacznym stopniu przyczynia się on do złagodzenia bólu. Przed wykonywaniem takiego masażu, należy dokładnie umyć ręce. Masaż taki można także wykonywać wykorzystując w tym celu wilgotną gazę, którą należy owinąć wokół palca. Istnieją ponadto specjalne maści oraz leki uśmierzające ból związany z ząbkowaniem. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z pediatrą.

2 comments

  1. Replyfrania

    moje dziecko nie ma teraz apetytu, budzi się w nocy, gryzie, wkłada wszystko do buzi i już wiem co to oznacza, bo ma już sześć ząbków, teraz chyba będą kolejne, na szczęście już wiem co robić, w kryzysowych sytuacjach podaję córce milifen, syropek na bazie ibuprofenu, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, jak go podam dziecko przesypia noc spokojnie, i co dla mnie ważne, jest równie skuteczny co te reklamowane syropki a tańszy

  2. ReplymamaPiotrusia

    U nas też sprawdził się milifen, polecił mi go pediatra, wygrał ze względu na smak, a mój bobas jest w tym względzie bardzo grymaśny, jak mu nie smakuje to bardzo pluje. My już mamy 5 ząbków i czekamy na kolejne, na razie nie było źle bo jak nieraz słyszę historie o nie przespanych nocach przez 2 tygodnie to mnie ciary przechodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *