Wrażliwa skóra – co warto wiedzieć o pielęgnacji niemowlaka?

kąpiel noworodka

Zanim skóra dziecka osiągnie poziom dojrzałości zbliżony do skóry dorosłego musi minąć sporo czasu. Tuż po urodzeniu naskórek niemowlaka jest o wiele bardziej wrażliwy i cieńszy, ze względu na jego niedostatecznie ukształtowaną fakturę. Delikatna powierzchnia skóry dużo bardziej narażona jest na pojawienie się wysypki czy podrażnienia mechaniczne. Jak pielęgnować skórę niemowlaka? Poznaj produkty, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o komfort malucha!

Proces kształtowania naskórka

By zapewnić dziecku odpowiednią ochronę, ważne jest zaznajomienie się z etapami rozwoju niemowlaka, a tym samym z jego kształtującym się naskórkiem. Skóra noworodka pojawia się bardzo wcześnie, bo już około 40 dnia ciąży. Początkowo jednak nie jest wzbogacona w tkankę tłuszczową, co czyni ją jeszcze bardziej wrażliwą na wszelkie bodźce. Skóra dziecka jest oblepiona mazią płodową, której zadaniem jest ochrona naskórka dziecka, aż do momentu narodzin.

Należy pamiętać, że warunki wewnętrzne jakie otaczają dziecko przed przyjściem na świat, znacznie różnią się od zewnętrznych okoliczności, z jakimi musi się zmierzyć tuż po narodzinach. I choć wierzch skóry dziecka pokryty jest wykształconą już warstwą rogową, to prymitywna postać płaszczu lipidowego nie jest w stanie otoczyć dziecka dostateczną ochroną. Wynika to z niedoboru kwasów tłuszczowych, cholesterolu, a więc komponentów lipidowej warstwy naskórka. To czyni ją przepuszczalną. Ponad to cienkie włókna kolagenowe, nie są w stanie utworzyć odpowiedniego rusztowania.

Niedostatecznie rozwinięte mechanizmy nie są w stanie wytworzyć bariery ochronnej, aż do 4 roku życia. Oznacza to, że przez pierwsze lata życia dziecka, jego skóra jest narażona na dużo większe ryzyko złapania bakterii oraz zakażenia. Brak w pełni rozwiniętej ochrony czyni malucha, dużo bardziej podatnym na zmiany temperatur, warunki pogodowe, a nawet otarcia wywołane materiałami.

Chemia nie dla skóry dziecka

W doborze najbardziej odpowiednich produktów, warto kierować się kluczem, jakim jest czytanie etykiet kosmetyków. Ich skład powinien być jak najbardziej naturalny. Wszelkie składniki syntetyczne, w tym parabeny, alkohole, źle zareagują w relacji z wrażliwą skórą dziecka. Sztuczne otoczenie, zanieczyszczone środowisko, wszechobecna chemia znacznie odbiegają od naturalnego ekosystemu, jaki otaczał noworodka, przed jego przyjściem na świat.

Obecnie wiele marek kosmetycznych oferuje szeroką gamę produktów, przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia. Taka linię kosmetyczną posiada też marka La-Roche Posay. Francuski koncern wyróżnia  długoletnia współpraca ze specjalistami w dziedzinie dermatologii. Receptury La Roche-Posay są opracowywane, w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby wrażliwej skóry. Dlatego w ofercie nie mogło zabraknąć kosmetyków dla najmłodszych! Innowacyjne receptury, potwierdzone badaniami klinicznymi są tolerowane i w stu procentach bezpieczne, nawet wobec najwyższych wymagań skórnych.

Ochrona niemowląt przed słońcem

Zmarszczki, krostki, szorstka skóra to powszechne problemy, które pojawiają się na skórze noworodka. Zazwyczaj jednak nie są na tyle poważne, by wymagały przewlekłego leczenia. Skóra niemowlęcia potrzebuje czasu, tak by przystosować się do otoczenia i panującym w nim czynników. Warto zadbać o wysokiej jakości kosmetyki, wolne od silnych substancji zapachowych i konserwantów. Przypadłość, jaka szczególnie często dotyka skórę dziecka to poparzenia słoneczne. Dlatego krem z wysokim faktorem filtru to najlepsza ochrona przed kontaktem z promieniami słonecznymi. Dermatolodzy szczególnie polecają Mleczko do Ochrony Twarzy i Ciała Niemowląt i Dzieci od La Roche-Posay. Działa kojąco na skórę wrażliwą, a także tą, ze skłonnością do atopii. Starannie skomponowana hipoalergiczna i bezwonna formuła zapewni Twojemu dziecku optymalne zabezpieczenie przed słońcem, a mleczna konsystencja komfortową otoczkę ochronną.

Więcej informacji na temat produktów, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka, znajdziesz na stronie: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx

1 comment

  1. ReplyKania

    u nas pomagaly emolienty z apteki. Mielismy krem aktywny elodermu i szampon do wlosow, bo walczylismy z ciemieniucha… Bardzo fajnie nawilzaly cialko. Do dzis stosujemy u malutkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *