Trądzik niemowlęcy

Baby Acne On Newborn

Trądzik niemowlęcy dotyczy około 20% noworodków tuż przy urodzeniu (trądzik noworodkowy) lub w pierwszych tygodniach ich życia (trądzik niemowlęcy). Towarzyszą mu zmiany grudkowe, krostkowe oraz zaskórniki na policzkach. Trądzik niemowlęcy może być niekiedy mylony z potówkami. Nie jest to groźna zmiana skórna. W większości przypadków trądzik niemowlęcy ustępuje samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Przyczyną trądziku niemowlęcego jest stymulacja gruczołów łojowych w wyniku przeniesionych podczas ciąży oraz w trakcie karmienia hormonów matczynych. W niektórych przypadkach trądzik ten może pojawić się u niemowląt na skutek pielęgnacji oliwką, czy olejami mineralnymi – nazywa się go wówczas trądzikiem kosmetycznym.

Objawy trądziku niemowlęcego

Szczególnie na policzkach, rzadziej natomiast na czole i podbródku, pojawiają się grudki, krostki oraz zaskórniki w kolorze różowoczerwonym. W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego, zmiany skórne nie występują na plecach i klatce piersiowej. Znikają one samoistnie po upływie około 1-3 miesięcy w wyniku fizjologicznej inwolucji gruczołów łojowych.

Jak postępować w przypadku trądziku niemowlęcego?

Łagodna postać trądziku niemowlęcego nie wymaga z reguły wdrożenia żadnego leczenia. Zmiany znikają zazwyczaj samoistnie. Bardziej nasilone zmiany skórne wymagają natomiast miejscowego stosowania łagodnych środków keratolitycznych. Jeżeli zmiany skórne nie ustępują samoistnie należy zwrócić się do lekarza, który na podstawie obserwacji ich charakteru oraz stopnia nasilenia, postawi diagnozę i wskaże odpowiednią metodę leczenia. Nasilenie trądziku niemowlęcego jest niekiedy przyczyną poszukiwania innych objawów, które mogłyby wskazywać na przykład na zwiększony poziom androgenów, czy występowanie niewłaściowych ich źródeł, które pochodzą z zewnątrz lub są produkowane przez organizm dziecka. Dzieci, u których trądzik pojawił się wcześnie i utrzymywał się stosunkowo długo, mają tendencję do ostrzejszego przebiegu tego schorzenia  oraz większego nasilenia jego objawów w trakcie okresu dojrzewania.

Jaka jest rola rodziców?

Zmiany trądzikowe występujące już w okresie niemowlęcym bardzo często są dla rodziców dużym przerażeniem. Z reguły obawiają się oni, że w przyszłości dziecko będzie cierpiało na ciężką postać trądzku młodzieńczego. Nie ma jednak powodów do obaw. Należy przede wszystkim zadbać o prawidłową pielegnacją niedojrzałej jeszcze skóry niemowlaka i unikać stosowania oliwek. Ważne jest stosowanie kosmetyków, które są specjalnie przeznaczone do pielęgnacji skóry noworodków oraz niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *