Trądzik młodzieńczy

trądzik u dziewczyn

Trądzik należy do najczęściej występujących chorób skóry wieku młodzieńczego. Dotyczy aż 80% osób pomiędzy 12. a 25. rokiem  życia. Objawia się pod postacią zmian grudkowych, krostek oraz nacieków, które zmieniają swój wygląd i zlokalizowane są najczęściej na twarzy. Trądzik stanowi niezwykle uciążliwy, czasem bardzo wstydliwy problem młodych ludzi.

Przyczyny trądziku

Główną przyczyną trądziku młodzieńczego są przede wszystkim zmiany hormonalne, które zachodzą w okresie dojrzewania. Zmiany te prowadzą do przerostu gruczołów łojowych, a co za tym idzie – do zwiększonego wytwarzania łoju, nasilenia rogowacenia oraz zaczopowania ujść mieszków włosowo-łojowych. Przewody, które wyprowadzają gruczoły łojowe, poszerzają się, tworząc czopy łojowe znane pod nazwą zaskórników. Takie warunki pozwalają na namnażanie się bakterii beztlenowych, które występują w skórze. Rezultatem tego są zmiany zapalne objawiające się w postaci grudek, krostek i nacieków.

Objawy

Pod wpływem trądziku skóra staje się tłusta i towarzyszy jej mniej lub bardziej nasilony łojotok. Na skórze widoczne są ponadto zaskórniki, krostki, grudki, cysty i nacieki. Zmiany pojawiają się przeważnie na twarzy, często również na plecach i klatce piersiowej. Rzadziej występują z kolei na ramionach oraz na pośladkach.

W zależności od stopnia nasilenia występujących zmian skórnych, wyróżnić można trądzik zaskórnikowy, ropowiczy, grudkowo-krostkowy, trądzik z wydrapaniami, a także trądzik piorunujący, który stanowi najcięższą postać tego rodzaju choroby skóry.

Jak postępować w przypadku trądziku młodzieńczego?

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia trądziku młodzieńczego, niezwykle ważne jest przede wszystkim uświadomienie, zarówno pacjentowi, jak i jego rodzicom, że terapia jest długotrwała, a na jej efekty trzeba czasem czekać nawet latami. W przypadku łagodnej lub średnio nasilonej postaci trądziku, wystarczy najczęściej zastosowanie leczenia miejscowego. Na chwilę obecną dostępne są na rynku różnego rodzaju leki, wykazujące wielokierunkowe działanie. Pozwala to na właściwe dobranie preparatu dla konkretnego pacjenta.

W przypadku każdej odmiany trądziku młodzieńczego zalecane jest przede wszystkim dokładne i systematyczne mycie twarzy za pomocą specjalnych preparatów przeciwbkateryjnych, których zadaniem jest usuwanie nadmiaru łoju, bakterii oraz wszelkich zanieczyszczeń. Dostępne na rynku leki dzieli się na kilka rodzajów, ze względu na ich skład oraz mechanizm działania. Wyróżnia się zatem preparaty lecznicze posiadające nadtlenek benzoilu, retinoidy, Adapalen, antybiotyki, kwas azelainowy oraz połączenie antybiotyku z retinoidem. Znaczna część tych leków może wywołać silne podrażnienie objawiające się przede wszystkim suchością, zaczerwienieniem oraz złuszczaniem skóry. Aby temu zapobiec zaleca się stosowanie niższego stężenia leków oraz rzadszej aplikacji, przynajmniej na samym początku terapii.

Jeżeli trądzik młodzieńczy jest średnio lub mocno nasilony, konieczne jest także wdrożenie leczenia ogólnego antybiotykami. Najkorzystniejsze działanie wykazuje tetracyklina, erytromycyna oraz doskycyklina. Antybiotykoterapia jest długotrwała i trwa niekiedy aż kilka miesięcy. W przypadku krótszego stosowania antybiotyków istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba powróci. Dziewczęta powyżej dwudziestego roku życia powinny stosować dodatkowo leki hormonalne. Leczenie ogólne antybiotykami oraz stosowanie terapii hormonalnej powinno być kojarzone z leczeniem miejscowym. Każdy rodzaj terapii powinien być skonsultowany z dermatologiem.

Ciężkie przypadki trądziku młodzieńczego, a także niektóre postacie trądziku krostkowego mogą być leczone za pomocą izotretinoiny, która jest pochodną witaminy A. Niezwykle ważny jest jednak fakt, że leczenie takie powinno być przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach oraz przez doświadczonych dermatologów, gdyż lek ten może wywołać pewne objawy uboczne.

Jaka jest rola rodziców w leczeniu trądziku młodzieńczego?      

Rodzice powinni zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że trądzik dla wielu ludzi młodych stanowi niezwykle poważny problem natury psychicznej. Zmieniony wygląd w okresie dojrzewania przyczynia się do wielu kompleksów, zachwiania samooceny i braku akceptacji własnej osoby. Nawet niewielki problem trądzikowy u dziecka powinien być traktowany przez rodziców priorytetowo. Niezwykle cenna może okazać się również pomoc dermatologa, który nie tylko zaleci odpowiednie leczenie, ale wyjaśni także, na czym polega istota tego uporczywego schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *