Szkarlatyna

szkarlatyna

Szkarlatyna – czym jest i jak można się nią zarazić?

Szkarlatyna jest chorobą występującą w dzisiejszych czasach bardzo rzadko. W Polsce każdego roku dotyczy ona około 150 przypadków na 100 000 osób. Choroba ta, mimo, że rzadka, może okazać się bardzo niebezpieczna. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto fakt, że przebyta szkarlatyna nie gwarantuje pełnej odporności. Za wystąpienie tej choroby odpowiedzialne są paciorkowce. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a także w wyniku kontaktu bezpośredniego z osobą chorą. Ciekawy jest również fakt, że źródło zakażenia może stanowić osoba chora na anginę. Częstym powodem zachorowania na szkarlatynę przez dziecko okazuje się właśnie przebywanie w otoczeniu osoby chorej na anginę. Jest ona zresztą początkową diagnozą, stawianą w większości przypadków. Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego, która wymaga odpowiedniego leczenia.

Objawy szkarlatyny

Choroba ta charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów. Typowe symptomy towarzyszące szkarlatynie, to przede wszystkim: gorączka, która może osiągać nawet 40 stopni Celsjusza, bóle mięśni, ból brzucha i gardła. Dziecko może ponadto wymiotować i mieć powiększone węzły chłonne na szyi. Razem z gorączką lub dzień później pojawia się także wysypka w postaci drobnych, czerwonych plamek. Wysypka ta zlokalizowana jest głównie na piersiach, plecach, pośladkach i szyi, a także w zgięciach łokci, pod kolanami, pachami i w pachwinach. Plamki mogą pojawić się również na twarzy. Nie występują one jednak na skórze wokół ust i nosa, tworząc charakterystyczny biały trójkąt, nazywany zresztą trójkątem Fiłatowa. Mniej więcej po upływie kilku dni wysypka znika, a następnie skóra zaczyna się łuszczyć. Innym, charakterystycznym dla szkarlatyny objawem, jest malinowy język. Na początku pojawia się na nim białawy nalot, a następnie język jest bardzo czerwony wraz z widocznymi brodawkami smakowymi.

Leczenie szkarlatyny

Dziecko chore na szkarlatynę koniecznie wymaga wizyty u lekarza. Choroba ta bardzo często mylona jest z różyczką, a także innymi chorobami – zła diagnoza może niestety przynieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. W ramach leczenia szkarlatyny konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Najczęściej podaje się penicylinę, a niekiedy (w razie uczulenia na penicylinę) także inne antybiotyki. Dziecko chore na szkarlatynę musi być odizolowane od innych dzieci. Wskazane jest obniżanie gorączki, najlepiej za pomocą ibuprofenu lub paracetamolu. Dziecko musi ponadto przyjmować dużą ilość płynów. Konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chore dziecko, a także częste zmienianie pościeli. Po ustąpieniu objawów dziecko powinno jeszcze pozostać w domu przez około 7-10 dni.

Powikłania szkarlatyny

Do wczesnych powikłań szkarlatyny zalicza się przede wszystkim ropne zapalenie węzłów chłonnych. Występuje one głównie tuż po przechorowaniu. Inne powikłania tej choroby to również: zapalenie ucha środkowego, a także ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, które należy do najczęściej występującego, niepożądanego symptomu. W przypadku noworodków może także dojść do zapalenia stawów lub kości. Późnym powikłaniem szkarlatyny może być natomiast gorączka reumatyczna, która prowadzi niekiedy do nabytych wad serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *