Różyczka

dziewczynka u lekarza

Istota choroby

Różyczka jest jedną z najbardziej znanych chorób zakaźnych. Charakteryzuje ją przede wszystkim dość łagodny przebieg oraz wysypka pojawiająca się na całym ciele. Występuje szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym, ale może pojawić się również w przypadku dorosłych. W niektórych przypadkach choroba ta może przebiegać bezobjawowo i pojawić się jedynie w postaci niewielkiej wysypki wraz z łagodnymi symptomami, które zazwyczaj towarzyszą grypie. W Polsce choroba ta nie występuje często, ponieważ każde dziecko przechodzi obowiązkowe szczepienie profilaktyczne przeciwko różyczce. W przypadku rejonów, w których ludzie nie są szczepieni na tę chorobę, pojawia się ona w postaci epidemii, mniej więcej co 6-9 lat.

Jak dochodzi do zarażenia?

Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, a także w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną pochodzącą z dróg oddechowych osoby chorej. Chorobę wywołuje wirus różyczki, który atakuje głównie komórki nabłonka znajdującego się w górnych drogach oddechowych oraz w węzłach chłonnych. Różyczka stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. W przypadku zarażenia w pierwszym trymestrze ciąży, bądź krótko przed zajściem w ciążę, istnieje duże ryzyko poronienia, a także poważnych zaburzeń rozwojowych u nowo narodzonego dziecka.

Objawy różyczki u dzieci

W początkowym etapie choroby dziecko skarży się przede wszystkim na ogólne złe samopoczucie, ból gardła i lekki katar. W niektórych przypadkach może pojawić się również stan podgorączkowy. Pierwszym, typowym objawem, który pozwala nam stwierdzić, że mamy do czynienia z różyczką, jest wysypka pojawiająca się w postaci niewielkich plamek. Początkowo występują one na twarzy, a następnie zaczynają rozprzestrzeniać się na całe ciało. Skóra dziecka pokryta jest wówczas charakterystycznymi, zaróżowionymi plamkami. Wysypkę łatwo można pomylić z tą, która występuje także przy odrze. Krosty zaczynają znikać po upływie około 2-3 dni, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Innym, charakterystycznym symptomem, który sygnalizuje nam wystąpienie różyczki u dziecka, jest powiększenie węzłów chłonnych, zarówno na szyi, jak i na karku. Są one bolesne podczas dotykania i naciskania.

Leczenie choroby

Podobnie, jak w przypadku innych chorób wirusowych, leczenie różyczki jest przede wszystkim objawowe. Dziecko powinno zatem przyjmować leki, które w znacznym stopniu złagodzą uciążliwe objawy choroby. W tym celu podaje się przede wszystkim leki przeciwgorączkowe (w przypadku wystąpienia gorączki). Poza tym, dziecko powinno spożywać duże ilości płynów oraz przejść na dietę lekkostrawną. Konieczna jest izolacja dziecka od jego rówieśników, tym bardziej, że różyczka zaraża nawet do 14 dni od momentu pojawienia się wysypki. Wskazany jest przede wszystkim odpoczynek, a po zakończeniu leczenia – wzmocnienie organizmu, między innymi za pomocą większej ilości spożywanych witamin. Podobnie, jak w przypadku każdej choroby zakaźnej, niemalże całkowitą ochronę przed zarażeniem, dają wspomniane wcześniej szczepienia profilaktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *