Odra u dzieci

a sick girl is sitting near the bed

Odra należy do bardzo zaraźliwych chorób, typowych dla wieku dziecięcego. Mimo, iż nie jest schorzeniem groźnym, może jednak doprowadzić do pewnych, dość poważnych powikłań. Chorobę tę wywołuje wirus odry rodzaju Morbillivirus, z rodziny paramyksowirusów. Odra przenoszona jest drogą kropelkową. Pierwsze objawy choroby pojawiają się mniej więcej po upływie tygodnia od momentu zarażenia. Przed pojawieniem się charakterystycznym symptomów, dziecko jest zakażone, a choroba zaczyna się rozwijać w jego organizmie. Jedynym, początkowym, choć wcale niekoniecznym objawem, może być stan podgorączkowy u dziecka. Okres, w którym występuje największa zaraźliwość, to 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz mniej więcej 4 dni po jej zniknięciu. Odra jest chorobą występującą przede wszystkim u dzieci, od 7 miesiąca do 15 roku życia. Przebycie tej choroby daje odporność do końca życia.

Objawy odry u dzieci

Do pierwszych objawów tej choroby należy przede wszystkim zaliczyć: katar, kaszel, wysoką gorączkę oraz zaczerwienienie oczu. Z czasem w jamie ustnej dziecka zaczynają pojawiać się niewielkie czerwone krostki. Dopiero nieco później na skórze pojawia się wysypka, która w większości przypadków przyjmuje czerwoną, bądź czerwono-brązową barwę. Wysypka początkowo występuje na czole, a następnie rozprzestrzenia się ku dołowi, aż do stóp.

Leczenie choroby

Leczenie tej choroby jest wyłącznie objawowe. Nie istnieją bowiem żadne leki przeciwwirusowe, które wykazywałyby odpowiednią skuteczność względem odry. Zaleca się zatem stosowanie leków przeciwgorączkowych, celem obniżenia gorączki u dziecka, a także leków przeciwkaszlowych. Dziecko chore na odrę powinno odpoczywać, leżąc w łóżku, najlepiej w zaciemnionym pokoju, gdyż chorobie tej towarzyszy bardzo często światłowstręt. Zaczerwienione oczy można przemywać za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Należy ponadto zadbać o regularne wietrzenie pokoju, w którym przebywa chore dziecko. Odra charakteryzuje się tym, że może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, kończących się niekiedy śmiercią dziecka. Dlatego też tak ważne jest szczepienie dziecka, a w razie wystąpienia choroby – podjęcia możliwie najszybszego i skutecznego leczenia.

Powikłania po odrze

Do groźnych powikłań po odrze należą takie choroby, jak: zapalenie mózgu dotyczące około 1 na 1000 zachorowań, zapalenie płuc, ucha środkowego i mięśnia sercowego, a także podostre stwardniające zapalenie mózgu, które okazuje się szczególnie niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do upośledzenia psychicznego, poważnych zaburzeń mowy oraz postępujących niedowładów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *