Niefarmakologiczne sposoby leczenia bezsenności

kołdra obciążeniowa - sposób na bezsenność

Gdy pojawiają się problemy ze snem, wiele osób w pierwszym odruchu sięga po środki farmakologiczne. Mogą one jednak działać uzależniająco i wywołać skutki uboczne. W takiej sytuacji bezpieczną i skuteczną alternatywą okazują się naturalne sposoby leczenia bezsenności.

Nabranie właściwych nawyków związanych z zasypianiem i przygotowaniem się do spania oraz zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni i jej wyposażenie pomoże pokonać zaburzenia snu.

Tekst napisany we współpracy z terapeutami pracującymi w http://senso-rex.com/

Higiena snu

Jedną z popularnych metod walki z bezsennością jest terapia behawioralno-poznawcza, która polega na przyswojeniu przez pacjenta zasad higieny snu. Cisza lub spokojna muzyka relaksacyjna, ciemność, umiarkowana temperatura w pomieszczeniu, brak rozpraszających urządzeń elektronicznych w sypialni z pewnością ułatwią zaśnięcie. Poza otoczeniem warto także prawidłowo przygotować swój organizm, to znaczy zrezygnować ze spożywania ciężkostrawnych posiłków, alkoholu i nikotyny, a także unikać aktywności fizycznej i pobudzenia emocjonalnego tuż przed snem. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej na kondycję psychofizyczną wpływa ciepła kąpiel, najlepiej z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych.

Odprężająca stymulacja głęboka

To odpowiedni wstęp do próby zmniejszenia napięcia mięśniowego. Ten efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu kołdry obciążeniowej. Za sprawą tzw. głębokiego nacisku wyzwala się większa ilość serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Ulega on naturalnej przemianie w melatoninę, zapewniającą zdrowy, spokojny sen. Działanie kołdry przypomina przyjemny masaż, który odpręża ciało, koi nerwy, wycisza myśli oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Technika kontroli bodźców

Otuleni kołdrą obciążeniową zatapiamy się w przyjaznej, spokojnej przestrzeni naszej sypialni. Dobrze jest nadać jej taki właśnie charakter. Łóżko powinno się zatem kojarzyć wyłącznie ze snem, co oznacza, że nie należy w nim przebywać długo przed zaśnięciem i po obudzeniu się, oglądać w tym czasie telewizji, jeść czy czytać. Warto zadbać o ustalenie regularnego rytmu spania – kłaść się do łóżka i wstawać o jednakowej porze. Gdy jednak sen nie nadchodzi, zamiast wiercić się i przewracać z boku na bok, lepiej udać się do innego pomieszczenia i powrócić, gdy pojawi się uczucie senności.

Oczekiwanie na sen może wywołać lęk i stres. By tego uniknąć zaleca się jak najdłuższe czuwanie. To tak zwana intencja paradoksalna, która eliminuje odruch zmuszania się do zaśnięcia i likwiduje negatywne, irracjonalne przekonania na temat snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *