Niedożywienie u dzieci

chude dzieci

Problem niedożywienia u dzieci

Niedożywienie u dziecka, określane także jako upośledzenie stanu odżywienia, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, powodując przede wszystkim zaburzenia wzrastania oraz nieprawidłowości w dostarczaniu niezbędnych substancji odżywczych do rosnącego organizmu dziecka. Niedożywienie u dzieci objawia się zazwyczaj niskorosłością, bądź niedowagą. Nie oznacza to jednak, że nie może dotyczyć dzieci, posiadających prawidłowy wzrost i masę ciała – w takich przypadkach odnotowuje się niedobory pewnych substancji odżywczych, jak na przykład żelazo. Niedożywienie u dziecka nie powinno być zatem utożsamiane jedynie z głodowaniem. Nie występuje ono tylko i wyłącznie w przypadku rodzin biednych, czy patologicznych. Z niedożywieniem można się spotkać również w przypadku dzieci przewlekle chorujących, tak zwanych niejadków, czy tych, które nie mają odpowiednio zbilansowanej diety. Niedożywienie u dzieci stanowi bardzo poważny problem społeczny w naszym kraju. Z przeprowadzanych regularnie statystyk wynika, że na niedożywienie cierpi około 160 tysięcy dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat, a 370 tysięcy dzieci będących w szkole podstawowej odżywia się nieprawidłowo, co wiąże się z ich niewłaściwym rozwojem.

Objawy niedożywienia u dzieci

Najczęstszym objawem niedożywienia jest niedobór masy ciała oraz niedobór wzrostu. Ocena takiego niedoboru określana jest na podstawie siatek centylowych. Parametr oceny stanowi także popularny wskaźnik BMI, który określa stosunek masy ciała do wzrostu. Objawem niedożywienia u dzieci związanego z niedoborem wybranych substncji odżywczych może być także niedokrwistość lub zaburzenia odporności. Każdy sygnał alarmujący niedożywienie u dziecka powinien skłonić rodziców do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wizyta taka pozwoli na potwierdzenie (lub oczywiście wykluczenie) niedożywienia, rozszerzenie diagnostyki w wyniku przeprowadzonych badań dodatkowych, ustalenie przyczyny zaburzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przyczyny niedożywienia u dzieci

Niedobór masy ciała oraz wzrostu może być spowodowany wieloma czynnikami. Na samym początku konieczna jest ocena kaloryczności diety dziecka. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, czy nasze dziecko przyjmuje odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia, warto zwrócić się z tym problemem do dietetyka. Niezwykle istotna jest także ocena objawów złego przyswajania jedzenia (takim objawem może być na przykład biegunka). Mniejsze spożywanie pokarmów przez dziecko może wynikać z braku apetytu, wymiotów, czy w wyniku chorób, które nie są związane z przewodem pokarmowym (na przykład choroby nowotworowe). Do niedożywienia może doprowadzić także zaburzenie wchłaniania substancji odżywczych, które towarzyszy takim chorobom, jak: nieswoiste zapalne choroby jelit, alergia, czy celiakia.

Leczenie

Niedożywienie w okresie rozwoju dziecka jest bardzo poważnym problemem, prowadzącym do wielu konsekwencji zdrowotnych. Niedożywienie stanowi niekiedy pierwszy symptom poważnej choroby. Istnieje wiele badań diagnostycznych pozwalających na rozpoznanie niedożywienia u dziecka, a ich wybór zależy od dodatkowych dolegliwości temu towarzyszących. Bez względu na przyczynę niedożywienia, zadaniem lekarza jest szybkie poprawienie stanu odżywienia dziecka poprzez wdrożenie odpowiedniej diety. W niektórych przypadkach konieczne jest czasowe żywienie z zastosowaniem sondy dożołądkowej. Skrajne przypadki natomiast wymagają żywienia pozajelitowego. Suplementacja doustna wskazana jest przy niedoborach pewnych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *