Kiedy dziecko ma owsiki…

owsik

Owsica należy do najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Jest to schorzenie dotykające najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsicę wywołuje pasożyt o nazwie owsik. Źródło zakażenia stanowi natomiast człowiek. Owsiki zamieszkują układ pokarmowy człowieka. Nocą samice składają jaja w okolicy odbytu, którego skóra staje się podrażniona i swędzi. Dziecko, które zaczyna się drapać w tej okolicy, może przenieść jaja do ust lub rozsiać je w środowisku. Zakażenie to może powodować wiele, uciążliwych dolegliwości. Niekiedy jednak owsica przebiega też bezobjawowo.

Objawy owsicy

Objawy owsicy zależą przede wszyskim od intensywności choroby, czasu jej trwania oraz wrażliwości osobniczej. Choroba ta może przebiegać również bezobjawowo, o czym mowa była powyżej. Bardzo często chore dzieci skarżą się na takie objawy, jak: świąd w okolicy odbytu, dokuczający szczególnie nocą, bladość skóry, brak apetytu, czy cienie pojawiające się pod oczami. Innym, częstym objawem jest także nadpobudliwość nerwowa, a więc obgryzanie paznokci, częsty płacz, zgrzytanie zębami, czy bezsenność. Drapanie w wyniku uporczywego świądu może doprowadzić do stanu zapalnego skóry.

Diagnostyka i leczenie

W przypadku zaobserwowania pierwszych, niepokojących objawów owsicy, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem na wizytę lekarską. W diagnostyce niezwykle ważna jest przede wszystkim obserwacja kału oraz badanie wymazu z odbytu, który musi być pobierany wcześnie rano. Niekiedy konieczne jest kilkakrotne powtórzenie badania na obecność jaj pasożyta. Leczenie powinno objąć wszystkich członków rodziny, a także osoby przebywające w otoczeniu chorego dziecka. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest ukrywanie choroby dziecka przed przedszkolanką, czy rodzicami innych dzieci w przedszkolu. Nie należy się tego wstydzić, lecz poinformować pozostałych rodziców, gdyż kuracja powinna objąć wszystkie dzieci.

W ramach skutecznej terapii zaleca się przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych, do których należą: Vermox, czy Combantrin. Niezwykle ważna jest także odpowiednia higiena i pielęgnacja dziecka. Należy zadbać o częste i dokładne mycie rąk, krótko obcięte paznokcie, a także częstą zmianę bielizny. Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniej diety, ograniczającej spożywanie węglowodanów, a bogatej w białko i błonnik. Zadaniem takiej diety jest nie doprowadzenie do zaparć oraz pobudzenie perystaltyki jelit, co pomoże w usunięciu z nich owsików.

Bardzo ważne jest także wysprzątanie całego mieszkania. Jaja owsików bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzeniają, przebywając w pościelach i przedostając się wraz z kurzem  do pozostałych pomieszczeń  mieszkania. Konieczne jest zatem wypranie w wysokiej temperaturze ręczników, pościeli i bielizny, a także zasłon, czy przykryć na łóżko i kanapy. Te rzeczy, których nie można wyprać, powinny być bardzo dokłanie wyczyszczone, najlepiej na mokro. Ważne jest także dokładne wymycie wszystkich zabawek dziecka.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *