Choroba bostońska
Choroba bostońska, nazywana również wysypką bostońską jest bardzo zaraźliwa i dotyczy przede wszystkim małych dzieci. Najbardziej podatne są dzieci do dziesiątego roku życia, choć zdarza się również, że na chorobę tę zapadają dorośli, zwłaszcza z obniżoną odpornością organizmu. Choroba bostońska należy do coraz częściej rozpoznawanych chorób wirusowych, występujących epidemicznie u dzieci oraz młodzieży, zwłaszcza w krajach azjatyckich. W naszym kraju również występują epidemie tej choroby, głównie w okresie letnim, a także w okresie wzmożonej wilgotności. Infekcję wywołują wirusy należące do grupy Coxsackie. Choroba wylęga się krótko, od czterech do sześciu dni. Przenosi się przez mocz, kał oraz ślinę. Wystarczy zatem, że chore dziecko nakicha na zabawkę lub na bawiącego się z nim rówieśnika.
Początkowe objawy tej choroby mogą przypominać zwykłe przeziębienie lub lekką anginę. Dziecko narzeka na złe samopoczucie i brak apetytu. Pojawia się również gorączka, w granicach 38-39 stopni Celsjusza oraz ból gardła. Po około dwóch dniach pojawiają zmiany skórne. Są to małe, czerwone plamki, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany pęcherzykowe bardzo często wprowadzają w błąd, gdyż objaw ten mylony jest z ospą wietrzną. Warto jednak podkreślić, że w przypadku ospy wietrznej wysypka bardzo rzadko występuje na dłoniach i stopach, co jest bardzo charakterystyczne dla choroby bostońskiej, która nazywana jest zresztą „chorobą dłoni, stóp i ust”.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko może mieć chorobę bostońską, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry, głównie w ramach wykluczenia innych, poważnych chorób, z którymi choroba ta może być mylona ze względu na podobieństwo objawów. W przypadku tej choroby nie stosuje się leczenia przyczynowego. Zmiany pęcherzykowe ustępują samoistnie, zwykle po upływie siedmiu dni. Choroba bostońska bardzo rzadko prowadzi też do powikłań.
W trakcie leczenia objawowego można podawać środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ze względu na występujące w jamie ustnej pęcherzyki, dziecko może mieć ogromne trudności z jedzeniem. Nie należy go jednak do niego zmuszać. Warto podawać lekkie i letnie potrawy, najlepiej zupę kremową, czy kisiel. W okresie gorączki należy podawać dziecku dużą ilość płynów, najlepiej letnią wodę. Kwaśne soki mogą podrażnić gardło, dlatego należy zrezygnować z ich podawania. Nie należy przekłuwać, bądź rozdrapywać zmian pęcherzykowych, ponieważ może to skutkować infekcją bakteryjną. Dla szybszego zagojenia się pęcherzyków można zastosować gencjanę.
Choroba bostońska należy do chorób niezwykle zakaźnych. Można jej jednak zapobiec, pamiętając o kilku, niezwykle ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest oczywiście odpowiednia higiena. Należy często myć dziecku ręce i przebierać je zaraz po powrocie z przedszkola. Warto czyścić także jego zabawki za pomocą specjalnego środka antybakteryjnego. Należy przypominać dziecku, aby nie korzystało z cudzych naczyń, bądź sztućców. Jeżeli w okolicy panuje epidemia choroby bostońskiej, należy unikać wyjść z dzieckiem, na przykład do marketu, czy na plac zabaw.
Więcej: